Tren w sukni, długi czy krótki, co wybrać?

TROCHĘ HISTORII

Historia trenu przy ubiorze damskim sięga daleko wstecz, a jego pochodzenie można znaleźć w średniowieczu. Początkowo tren miał praktyczne zastosowanie, jako dodatek do ubioru, który chronił odzienie przed zabrudzeniem i uszkodzeniem podczas przechodzenia przez brudne i nieczyste ulice.

Wczesne treny były stosunkowo krótkie, a ich długość była dostosowywana do statusu społecznego noszącej je osoby. Królowe i arystokratki często miały najdłuższe i najbardziej bogato zdobiony tren, podkreślające ich prestiż i władzę.

Wraz z rozwojem mody i wzrostem zainteresowania rękodziełem i sztuką w czasach renesansu, tren stał się ważnym elementem stroju wieczorowego. W epoce baroku i rokoka tren zdobiła suknię, nadając jej elegancji i powagi.

Najbardziej spektakularne i ekstrawaganckie treny można było znaleźć w okresie wiktoriańskim, w drugiej połowie XIX wieku. Moda tego czasu podkreślała kobiecy wdzięk, a tren idealnie wpisywała się w ten nurt. Były one nie tylko długie, ale również często zdobione bogatymi koronkami, haftami, kryształami i perłami.

Wraz z nadejściem ery edwardiańskiej i późniejszymi zmianami w modzie, tren powoli zaczął się skracać. Okazałe i ciężkie tren ustąpiły miejsca bardziej praktycznym i skromniejszym wersjom, które były wygodniejsze do noszenia. Pod koniec XIX i na początku XX wieku modne stały się zwiewne i luźniejsze suknie z krótszymi trenami.

Współczesne treny to zwykle subtelne, ale nadal piękne dodatki do sukni ślubnych i wieczorowych. Choć rzadziej spotykane w codziennych strojach, nadal cieszą się popularnością w szczególnych okazjach, takich jak śluby, bale i wydarzenia galowe.

Tren przy ubiorze damskim jest więc fascynującym elementem historii mody, który odzwierciedla zmieniające się gusta, trendy i role społeczne kobiet na przestrzeni wieków. Choć nieco bardziej wymagające w noszeniu, pozostają symbolem elegancji i prestiżu.

DZIEŃ WSPÓŁCZESNY

Wielki dzień wymaga wielkiej sukni! Dla wielu kobiet, ślub jest jednym z najważniejszych momentów w życiu, a suknie ślubne stanowią centralny punkt tego wyjątkowego dnia. Jednym z elementów, które wprowadzają do sukni magię i elegancję, jest tren. długi nie tylko doda uroku i klasy ale także podkreśli wyjątkowość całego wydarzenia.

Klientki przy wyborze trenu biorą pod uwagę różnorodne aspekty. Niektóre preferują suknie o różnych długościach trenu, które idealnie pasują do ich stylu i sylwetki. Inne natomiast pragną uniknąć utrudnień związanych z noszeniem długiego trenu podczas zabawy dlatego wybierają opcję trenu doczepianego, który można zdjąć w wybranym momencie.

Wielu projektantów sukien ślubnych oferuje klientkom różnorodność opcji, aby dopasować tren do każdej preferencji i wyglądu sukni. Długi tren może nadać sukni bajkowy charakter, podczas gdy krótki tren doda lekkości i swobody podczas tańca.

Jednym z kluczowych elementów, na które zwracają uwagę przyszłe panny młode, jest aby całość sukni miała, spójność i harmonijny wygląd całego stroju. Popularnymi materiałami na treny są delikatne tiule, finezyjne koronki i miękki jedwab.

Niektóre przyszłe panny młode obawiają się, że noszenie sukni z długim trenem może być utrudnieniem podczas zabawy i poruszania się, dlatego większość z nich decyduje się na tren doczepiany, który można swobodnie zdjąć po ceremonii lub pierwszym tańcu. Warto rozważyć taką opcję w szczególności gdy chcemy mieć długi i efektowny tren. 

Nie ważne czy wybierzesz suknię z trenem długim, krótkim lub też odczepianym, a może twoja suknia w ogóle nie będzie miała trenu. zawsze pomogę ci w realizacji twojej wymarzonej sukni wybierając dla ciebie najlepszą opcję, tak abyś czuła się jak królowa. Szycie sukni ślubnej daje ci możliwość dopasowania każdego elementu stroju.

zapraszam do oglądania nas na naszym instagramie.

Gosia Czechowska

Podobne wpisy